OBOWIĄZKI I WYMAGANIA DOT. UTZRYMYWANIA ZWIERZĄT DOMOWYCH
Podstawowe obowiązki utrzymującego zwierzę domowe zostały określone w ustawie o ochronie zwierząt.
- Utrzymujący zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
- Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Zgodnie z przepisami Uchwały nr xxxvi/246/2017 Rady Gminy Zławieś Wielka z dnia 11 października 2017 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Zławieś Wielka:
· Osoby utrzymujące zwierzęta zobowiązane są utrzymywać je w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia sanitarnego i zagrożenia bezpieczeństwa osób trzecich, a także, aby nie powodować szkód i uciążliwości dla otoczenia.
· Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są zapewnić stały i skuteczny nadzór nad zwierzęciem. W miejscach publicznych zwierzęta domowe, w szczególności psy, mogą przebywać wyłącznie pod nadzorem osoby, która jest zdolna do sprawowania kontroli nad zachowaniem się zwierzęcia, z uwzględnieniem następujących zasad:
1) psa należy prowadzić na smyczy z zastrzeżeniem pkt 3;
2) psy należące do ras uznanych za agresywne w stosunku do ludzi i innych zwierząt, należy prowadzić w kagańcu;
3) zwolnienie psa ze smyczy, jest dozwolone w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi tylko wówczas, gdy pies ma założony kaganiec, a osoba, z którą przebywa w tym miejscu ma możliwość sprawowania nad nim bezpośredniej kontroli, oznaczającej właściwą reakcję psa na komendę opiekuna w każdej sytuacji.
· Osoba, z którą przebywa zwierzę w miejscach publicznych, w szczególności takich jak drogi, chodniki, podwórka, parki i inne tereny zielone, zobowiązana jest do niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę.
· Nieruchomości, na których trzymane są zwierzęta powinny być ogrodzone w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez zwierzę.
· Nieruchomości, na których trzymane są zwierzęta agresywne, należy wyposażyć przy każdym wejściu na teren nieruchomości w tabliczkę ostrzegawczą, z czytelnym napisem ostrzegającym o utrzymywaniu zwierzęcia agresywnego.
Obowiązkowe szczepienia zwierząt
Zgodnie z art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 /Dz. U. z 2023 r., poz. 1075 z poźn. Zm./ „Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie
Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia”.
Dowodem przeprowadzonego szczepienia jest zaświadczenie o szczepieniu wydane właścicielowi psa i wpis do rejestru dokonany przez lekarza weterynarii.
Zgodnie z art. 85 ust. 1a w/w ustawy:
„Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - od tego obowiązku podlega karze grzywny”.